Teknolojik İnsan

 80’ lerin sonuyla başlayan teknolojik devrim, hayat ve gelecek ile ilgili tüm düşünce yapımızı derinden değiştirmekle beraber kendi biyolojik varlığımızı da sorgulamamıza yol açacaktır. Sadece bunun zamanını kestirmek oldukça güç. Geçen gün haberlerde gördüğüm bir icat üzerinde düşünmeme neden oldu: ”İnsanın 3 kolu aynı anda kullanabileceğini ispatlamak için, bilim insanları gönüllü katılımcılardan kendi kollarıyla birlikte zihin gücüyle kontrol edilebilen robotik 3. kolu iki ayrı görevde eş zamanlı olarak kullanmasını istedi. Önce 2 görevi aynı anda yapmaya zorlanan gönüllülere zihin gücüyle kontrol edilebilen protez  kol takıldı. Ardından halihazırda bir görevi icra eden katılımcının protez koluna tutması için bir su şişesi verildi. Şişe daha sonra geri alındı. Böylelikle katılımcının zihin gücüyle kontrol ettiği protez kolun şişeyi kontrol edebilmeyi başardığı görüldü”.

Bilimsel olarak da baktığımızda, beyin ile sinir hücreleri arasında iletişim olmasıyla tüm vücudumuz sürekli onlayn durumdadır. Her yeni bilgi gelişinde yani sinir hücreleri beyne yeni bir veri girdiğinde, birbirleri ile iletişim kurarak ”soruyu” birlikte çözerler. Bu süreçte herkes üzerine düşeni müthiş bir ahenk içinde yerine getirir. Mükemmel bir işletim sistemi!!!

Çocukluğumdaki sosyal hayatımızı ve ‘’atari’’  hastalığımızı düşününce, bu kadar kısa zamanda beyin gücü ile çalışan yapay kol yapar hale gelmemiz, herhalde Star Wars senaristlerinin bile aklına gelmezdi. Hal böyle olunca çocukluk ve gençliğimizde düşünemeyeceğimiz kadar karmaşık gözüken konular günümüzün sıradan konularının başında yer alırken, insanın çılgınca şeyler düşünmesine yol açıyor…

Her canlı veya cansız maddenin hareket edebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Enerjiyi dışarıdan alarak  kullanır, sonunda ise iş üretir ve giderek entropisi arttığından yaşlanarak kullanım süresini tamamlar. Bu insan için de bir ”transistör yığını” için de durum aynıdır. Değişen tek şey enerjiyi elde ediş şekilleridir. Kaldı ki beyin,yapay bir kolla iletişim kurup birlikte çalışabiliyorsa, enerjiyi kullanış biçimleri bire bir aynıdır.

Daha önce söylediğim gibi; bu gibi benzerlikler insanın çılgınca şeyler düşünmesine yol açıyor.

RoboCop Donsuzadam, Perşembe akşamı yazısı.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir