Kendi Tanrını Yaratmak

Tek tanrılı dinlerin uygulamalarının köken açısından çok benzer olmasıyla beraber, ana fikir anlamında neredeyse birbirlerinin aynısıdır. Tanrı tektir. Tanrı her şeyi görür, bilir ve hiç bir şeyi ondan gizleyemezsiniz!

Buradan yola çıkarak aklıma yaşadığımız zamandaki gelişmeler geliyor; her gün teknolojimizi bir adım öteye taşıyacak fikirlerden bahseder olduk. Fikirleri bir yana koyup sadece şu an ki seviyemizden örnekler alsak bile enteresan sonuçlarla karşılaşıyoruz. Geçtiğiniz yollardaki kamera ve OGS kullanım kayıtlarınız, sosyal hesaplarınızın yer aldığı cep telefonlarınız ve herkesin bildiği diğer ıvır zıvırlar… Baktığımızda onlayn bilgiden kaçmamız zor görünmüyor mu? Milyarlarca insanın anlık verisi!

Yapay Zeka: İnsanoğlunun kendisinin bir kopyasını yapma çabalarının meyvesi. Aslında yapay zeka dediğimizde algoritmalardan bahsetmekteyiz. Kısaca tekrar etmek gerekirse bir algoritma, tüm olasılıkları deneyerek en iyi sonucu elde eder. Bu bir bakıma bir hayvanın yürümeyi öğrenmesindeki aşamalara benziyor. Bazı sonuçlar saniyeler içerisinde elde edilebilecekken; bazılarının ise yıllarca sürebilecek olasılıklardan bahsediyoruz neticede. Sonuç bir kere elde edildiğinde geri bildirimi saniyesinde olacak bir güç!

Gerekli süre geçtikten ve sonuçlar elde edildikten sonra tüm yaşam destek ünitelerimizin bağlı olduğu ”internetimizin” verileriyle birlikte gücünü hayal edebiliyor musunuz? Tüm askeri, sosyal ve hayati cihazlarımızın verilerinin de yer aldığı bu tüm data algoritmamıza nasıl bir güç verir?

Her şeyi gören, bilen, tek bir güç: İnternet.

Tanrı sizi korusun.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir