Algıda Gerçeklik

Hafızamız! Hatıralarımız ve deneyimlerimiz bizim kim olduğumuzu belirler. Hafızanızı değiştirmek kimliğinizi de değiştirmek demektir.

Eskiden bilim insanları beynin sorun çözme, karar verme yollarının hep aynı kaldığını düşünürken, günümüzde bilim, bunların tamamen deneyimlerimizle alakalı olduğunu ortaya koymaktadır. Bizi biz yapan, doğuştan beri edindiğimiz deneyimler neticesinde oluşturduğumuz çözümlerdir; beyin farklı deneyimler yaşamış olsaydı farklı çözümler üretecekti. Bu demektir ki yaşadığınız deneyimler farklı olsaydı siz, şu an bu yazıyı okuyan kişi olmayacaktınız!

Kısaca özetlemek gerekirse insan hafızası iki katmandan oluşur; üst bellek ve alt bellek. Size bir makineyi anımsattı mı? Üst bellek gelir geçer çoğu silinecek olan anılardan(verilerden) oluşurken, alt belleğimiz hayati öneme sahip, yaşamamızı etkileyecek anıları içererek siz farkında olmadan geri bildirim yoluyla gerektiğinde kullanılmak üzere hazır bekleyen edinimlerdir.

Yapılan bir deneyde, bir kısmında elektrik akımı bulunan dairenin içine fareyi bırakırlar. Fare doğruca küçük dairenin içinde gezinmeye başlar ve elektrik akımı olan bölgeye girdiğinde, bir tehlikeyi deneyimlemiş olur. 30 gün geçtikten sonra aynı işlem tekrarlandığında, bırakılan faremiz daha önce edindiği hayatı öneme sahip veri sayesinde (alt bellek verisi) dairenin o kısmına yaklaşmaz. Sonrası işler daha ilginç bir hale gelir, fareye ZIP molekülü içeren bir enzim takviyesi yapıldığında bu önemli alt bellek verisini hatırlamadığı gözlemlenir, daha önce hiç akıma maruz kalmamış gibi davranır.

Belleği silmeyi başardığımızı hayal edelim! Yerine hipnoz yoluyla, yaşamadığınız deneyimlerin yerleştirildiğini ve her ayrıntısına kadar hesaplanmış kurgusal anılar yaratıldığını… İnançlarınızdan tutunda aklınıza gelebilecek her türlü düşüncenizin de değişebileceği ortada..

Peki o halde; fikirlerinizin, inançlarınızın ve ön yargılarınızın tamamı yaşanmış ya da yaratılmış edinimleriniz ile alakalı iken bir düşünceye sonuna kadar sahip çıkmak biraz zor değil mi?

Baktığınız pencereden gördüklerinizi salt doğru sanmayın; gün gelir o pencereyi yıkıp, siz farkında olmadan bambaşka bir siz yaratabilirler.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir