Matematik ve Doğa

Eğer matematik olmasaydı; ben şu an bunları yazıyor olamazdım! Bunu söylerken sadece alfabelerin ve onların unsurları olan harflerin, ahenkli bir şekilde bir araya gelip bir anlam ifade edebilmesinin matematik sayesinde olduğunu belirtmek için değil, aynı zamanda matematik olmasaydı; hiç bir şey var olmazdı(uzay ve zaman) anlamını da düşünerek yazıyorum. Bir kaç örnek vermek gerekirse:

Fibonacci dizisi, her sayının kendinden önceki ile toplanması sonucu oluşan bir sayı dizisidir. Bu şekilde devam eden bu dizide sayılar birbirleriyle oranlandığında altın oran ortaya çıkar, yani bir sayı kendisinden önceki sayıya bölündüğünde altın orana gittikçe yaklaşan bir dizi elde edilir. Fibonacci sayı dizisindeki sayıların birbirleriyle oranı olan ve altın oran denilen 1,618 sayısı ise doğada, sanatta ve hayatın her alanında görülen ve estetik ile bağdaştırılan bir sayıdır. Ayrıca Pascal Üçgeninde de fibonacci sayı dizisi bulunmaktadır.

doğadan bir örnek

Galaksilerden ayçiçeğine, salyangozlardan Mona Lisa ya altın oranı her yerde görebilirsiniz.

İkinci örnek ise insan duygularıyla alakalı olacak. Dünya da hiç bir tür müziği sevmem diyen, bir insanla karşılaştınız mı? Karşılaştığınızı pek sanmıyorum. Herkes müziğin en azından belli makamlarını sever. Bunun sebebinin müziklerde acılarını veya sevinçlerini hissettiklerini düşünüyorsunuz… Hayır. Kesinlikle bu değil! O acıları zaten yaşıyorlar, tekrarlanması bir şey ifade etmez. Asıl konu, müzik matematiktir ve elektrik yüklü nöronlarımız belli bir ölçü içerisinde(ritim), yine matematiğin sayesinde var olan sözcükleri kullanarak yapılan, her bir tınısında matematik olan bir sanata hayır diyemez. Özellikle ruh halini yansıtıyorsa…

Yine aklıma ilginç fikirler geliyor…

Cuma Gecesi / Donsuz Adam

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir