En Zeki Hayvan: İnsan!

İnsanoğlunun var oluşundan beri kendini en üstün ırk olarak görmesinin nedenidir; zeka.

Dünyada yaşamın nasıl ortaya çıktığından başlayıp, kendi varoluşuna ayrı bir parantez açmasının arkasındaki megalomani ne ise; her zaman kendi üstünlüğünden bahsetmesi de aynıdır, insanın fikriyatı…

Peki ama evrimdeki avantajımız gerçekten zekamız mı? Yoksa el baş parmaklarımızın uzaması ile icat yapabilmesi mi, diye sorsak? Belki de bizim kadar akıllı olan bazı hayvan türleri, alet yapacak elleri olmadığından zeka konusunda gelişim gösteremiyorlardır.

Doğadan kopuşla beraber evrimimizde biyolojik anlamda beynimiz kadar diğer organlarımızın da geliştiğini düşündürecek hiçbir emare gözükmemektedir.

Ama diğer canlılara baktığımızda, doğaya uyumlarının giderek arttığını gözlemleyebiliriz. Mesela, neredeyse insan ırkı hariç tüm avcı canlıların gözleri gece görüşü donanımına sahiptir, diyebiliriz. Ya da bazı canlıların gece karanlığında avlanırken galaksilerin konumlarından (bir nevi biyolojik GPS) avlarını takip edebildiklerini örnek gösterebiliriz.

Peki ya bir gün, rastlantısal biçimde, belli bir canlı ırkı zekaya( donanımsal zekaya) sahip olursa ve üstelik doğaya uyumu bizden çok daha üstün bir ırk ise bu?

Ya da belki de çoktan geliştiler ve beyinlerimizi bile manipüle edebiliyorlar.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir