Yıldızlar ve Simülasyondaki İşlevi

Bir yıldız! Gezegenlerin etrafında döndüğü, enerjisini ve yörüngesini onlarla paylaşan; yaşamın mimarlarından… Güneşimiz.

Gözlemleyebildiğimiz evrenin bir çok noktasında olduğu gibi güneş sistemimiz de bir gün, dünyaya ve diğer gezegenlere verdiği enerjiyi geri alacaktır. Yıldızımızın nükleer enerjisi bittiğinde dengesiz bir hal alacak ve sonunda bir cüce yıldıza dönüştüğünde, çoktan dünyamızdaki atmosferi yok ederek yaşama son vermiş olacaktır. Hayal edin! Şu an olduğundan 100 kat fazla genişleyen ve 500 kat fazla enerji yayan Güneş; sırasıyla Merkür, Venüs ve Dünya’yı ve sonrasında diğerlerini yakacak, artık bizim olmadığımız bir gelecekte ise onları kendine çekerek yok edecektir.

Evrende bu şekilde cüce bir yıldıza dönüşmüş eski yıldızlar gözlemlenmektedir. Bir gün bizim güneş sistemimizin de yerini sadece bir cüce yıldız alacaktır. Ya diğer cüce yıldızlar!! Onlarda da geçmişte bizimkine benzer bir yaşam var olmuş olabilir mi? Bir gün başka bir yerlerden uygarlıklar, bizim güneşimizi de gözlemleyip aynı soruyu sorabilirler mi?

Yıldız: Simülasyonun Devam ettiği server.

Cüce Yıldız: Kapanmış Server.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ateş Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir
ateş
Ziyaretçi
ateş

ilginç.